Przemysł piekarski
-
17.06.2021
Wartość handlu e-commerce B2B urosła w pandemii o 30%
Od wybuchu pandemii często pojawiają się informacje o gwałtownie rosnącej popularności zakupów polskich konsumentów w sieci. Ich wartość na koniec ubiegłego roku wyniosła ok. 70 mld zł i wzrosła o ponad 40% rdr.
-
31.05.2021
Kontrola importowanych artykułów rolno-spożywczych
Z dniem 1 stycznia 2021 r. wprowadzone zostały opłaty za graniczne kontrole jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
-
18.05.2021
Wykaz producentów ekologicznych 2020
Uprzejmie informujemy, że wykaz producentów ekologicznych, wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 r. jest już udostępniany wszystkim zainteresowanym.
-
13.05.2021
Wysokie ceny zbóż odbiły się na marżach przemysłu młynarskiego i paszowego
Dwa wydarzenia ukształtowały rok 2020 w sektorach przetwórstwa zbóż. Obok pandemii COVID-19, która wywarła wpływ na wszystkie sektory gospodarki, na wynikach przedsiębiorstw sektora zbożowego odbił się również wzrost cen zbóż w drugiej połowie roku. Kto zyskał, a kto stracił na drogim ziarnie w Polsce i za granicą?
-
07.05.2021
Dzień Bez Śmiecenia – 11 maja 2021
ODPADY TO NIE ŚMIECI – TO SUROWCE. #WidzęWięcej
-
06.05.2021
Umowy na dostawy produktów rolnych - porady UOKiK dla rolników
Rolniku, czy wiesz, jak powinna wyglądać korzystna dla Ciebie umowa na dostawy produktów? Sprawdź porady UOKiK. Radzimy m.in. jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu.
-
04.05.2021
Santander AGROskop: Kwestie horyzontalne
Marzec przyniósł znaczny wzrost po stronie produkcji sprzedanej przemysłu spożywczego. Dynamika roczna wyniosła +10,5% w przypadku artykułów spożywczych oraz +7,2% w przypadku napojów. Popyt na żywność był wspierany przez przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jednak warto podkreślić, że ww. dynamiki r/r zostały osiągnięte w warunkach wysokiej bazy z marca roku poprzedniego.
-
03.05.2021
Santander AGROskop: Uprawy polowe
W marcu nastąpiło osłabienie cen pszenicy na rynku globalnym. Jednak w kwietniu ceny znów zaczęły rosnąć. Jak wynika z danych KE (DG Agri) w trzecim tygodniu kwietnia amerykańska pszenica SRW była droższa o 8% niż jeszcze trzy tygodnie wcześniej. Z kolei ceny europejskiej pszenicy (w Rouen) wzrosły o 9%. Według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC)...
-
29.04.2021
Kwiecień niekorzystny dla europejskich producentów zbóż – czy skorzystają na tym polscy eksporterzy?
Ostatnie tygodnie w Europie Zachodniej nie były korzystne dla producentów zbóż. Prognozy zbiorów w UE wciąż są jednak wyższe niż w ubiegłym roku. Spadki europejskich cen w przyszłym sezonie mogą być mniej znaczące niż wcześniej oczekiwano – to z kolei może wspierać eksport ziarna z Polski w 2021 roku.
-
29.04.2021
Epidemia Salmonelli w Szwecji związana z waflami czekoladowymi z Polski
W analizach przeprowadzonych przez szwedzką Agencję Zdrowia Publicznego i Krajowy Urząd ds. Żywności Salmonella Enteritidis została zidentyfikowana w pochodzących z Polski waflach czekoladowych marki Eldorado, po czym sieć Axfood wycofała przedmiotową partię.
-
28.04.2021
Kellogg z fabryką w Kutnie podbija rynek
Fabryka Pringles w Kutnie, reprezentująca amerykański koncern spożywczy Kellogg, zakończyła rozbudowę, o czwartą linię produkcyjną. Rekordowy projekt jest spektakularnym osiągnięciem fabryki popularnych przekąsek Pringles w Polsce.
-
13.04.2021
Produkty bezglutenowe – kontrola UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainteresował się żywnością bezglutenową i sfinansował badania składu produktów oznaczonych jako bezglutenowe bądź niezawierających informacji o obecności tego alergenu w składzie. Pomimo, że od 1 lipca 2020 r. kontrolą żywności w całości zajmuje się Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, UOKiK zdecydował się wesprzeć projekt mający na celu pomoc osobom o specjalnych potrzebach żywieniowych.
-
01.04.2021
Rekordowe ceny rzepaku – czy zostaną z nami na dłużej?
Ceny rzepaku w Polsce i w Europie jeszcze nigdy nie były tak wysokie. Obecna sytuacja, to wynik niskiej podaży nasion rzepaku w Europie oraz rosnących cen roślin oleistych na świecie, podążających w ślad za wysokimi cenami ropy naftowej. Jak będą zachowywać się notowania rzepaku w najbliższych miesiącach?
-
18.03.2021
Znakowanie słonych przekąsek - kontrola IJHARS
IJHARS przeprowadziła kontrolę znakowania słonych przekąsek (typu chipsy, chrupki, paluszki, krakersy, orzeszki). Objęto nią łącznie 80 podmiotów, w tym 58 sklepów i 22 producentów.
-
17.03.2021
Jakość handlowa przetworów zbożowych
IJHARS przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów zbożowych (mąk, kasz, ryżu, płatków i innych produktów zbożowych śniadaniowych). Objęto nią łącznie 108 podmiotów, w tym 59 producentów i 49 sklepów.
-
16.03.2021
Zmiana terminów wdrażania kolejnych procedur kontroli produktów rolno-spożywczych na granicy Wielkiej Brytanii
Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK) ogłosił 11 marca br. zmianę harmonogramu wdrożenia procedur kontroli produktów rolno-spożywczych na granicy UE – UK.
-
26.02.2021
Okiem eksperta: Trendy w piekarnictwie i słodyczach
W segmencie słodyczy zaznaczają się dwa duże trendy: mega przyjemność & pełnia smaków oraz spersonalizowane odżywianie dla potrzebujących np. wegetarianie, na diecie czy chorzy na celiakię. Na innowacyjnym brytyjskim rynku obecne są wegańskie produkty bez dodatku mleka i glutenu, za to z dodatkiem orzechów, moreli czy jagód, a także serniki na bazie napoju owsianego.
-
25.02.2021
Wpływ stabilizacji światowych cen zbóż widać już na krajowym rynku
Brak wzrostów cen zbóż na światowych giełdach znajduje odzwierciedlenie na rynku krajowym. Ceny pszenicy w Polsce wyhamowały. Tendencję wzrostową, szczególnie na północy kraju, wykazuje wciąż...
-
19.02.2021
Sprzyjające warunki eksportu polskich zbóż potrwają co najmniej do wakacji
Wysokie ceny zbóż i roślin oleistych za granicą oraz rekordowe zbiory w Polsce to główne czynniki zdecydowanego wzrostu krajowego eksportu zbóż. Dobra passa potrwa co najmniej do lata.
-
17.02.2021
KE zatwierdza nowe oznaczenie geograficzne dla Czech
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie czeskiego produktu "Český modrý mák" do rejestru chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG).
-
16.02.2021
Eksport żywności do Wielkiej Brytanii
Brexit spowodował nową sytuację prawną związaną z wyzwaniami jakie obecnie stawia przed przedsiębiorcami z branży spożywczej prowadzenie handlu z Wielką Brytanią. W celu zapewnienia niezakłóconej wymiany handlowej oraz możliwości dalszego kontynuowania wspólnych interesów konieczne było ustalenie odpowiednich wytycznych w tym zakresie.
Nasi partnerzy