Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Trzeci rok z rzędu światowa produkcja kukurydzy jest niższa od konsumpcji, a światowe zapasy zmniejszą się z 363 mln ton przed trzema laty do 300 mln ton na koniec sezonu 2019/20
Ministerstwo Rolnictwa Turcji szacuje produkcję orzechów laskowych w 2020 r. na 660 tys. t., ale gracze rynkowi uważają, że produkcja może być jeszcze wyższa.
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi na terenie całego kraju Powszechny Spis Rolny 2020. To badanie statystyka publiczna realizuje co 10 lat - ostatni spis rolny przeprowadzono w 2010 r.
W obecnym sezonie zbiory zbóż w Rosji powinny wynieść 118,6 mln ton (wzrost o 3,5%), a na Ukrainie – 72,7 mln ton (spadek o 4%).
W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł. Szacuje się, że rocznie około 40% polskiej żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych. Okres wakacyjny służy branży HoReCa i producentom żywności – w tych kategoriach kartami płatniczymi wydajemy znacznie więcej niż przed rokiem
Sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7 proc. niż rok wcześniej osiągając wartość 16,4 mld euro – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Czy warto inwestować w uprawy niszowych roślin? Jaka jest potencjalna zyskowność upraw tradycyjnych odmian? Jak zwiększyć bioróżnorodność w polskim rolnictiwe? Eit Food zaprasza wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o potencjale pradawnych zbóż i roślin aromatycznych na bezpłatne spotkanie online 20 sierpnia o 13:00 z ekspertami. Na webinar obowiązuje rejestracja.
30 lipca br. GUS opublikował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Zgodnie z szacunkami Instytucji w 2020 r. powierzchnia upraw w Polsce wynosi 7,2 mln ha (wzrost o 1% r/r). Na skutek korzystnych warunków pogodowych plony zwiększą się o 10% co w konsekwencji przełoży się na 11-proc. wzrost zbiorów zbóż podstawowych.
W najnowszych badaniach przeanalizowano najnowsze osiągnięcia w zakresie poprawy jakości pieczywa bezglutenowego, skupiając się nie na składnikach, a na procesach technologicznych, które modyfikują właściwości ciasta, np. jego konsystencję.
Ryż jest zbożem o znaczeniu strategicznym, zarówno pod względem ekonomicznym, politycznym, jak i społecznym. Jak podaje Międzynarodowy Instytut Badań nad Ryżem (IRRI) stanowi on podstawę wyżywienia niemal dla połowy ludzi mieszkających na świecie.
Czanieckie Makarony, polski producent makaronu specjalizujący się w makaronach jajecznych, usprawnił produkcję dzięki sprzętowi Ishida.
We właśnie rozpoczętym sezonie 2020/21 ceny skupu zbóż mogą kształtować się na poziomie zbliżonym do notowanego w sezonie 2019/20.
Według prognoz agencji analitycznych, w nadchodzącym sezonie 2020/21 globalne zbiory kukurydzy wzrosną o 5-7% w relacji rocznej, zaś jej zużycie o 3-4%. Tym samym bilans popytowo-podażowy będzie bardziej „luźny” co może sprzyjać obniżkom cen.
Nestlé Polska podpisało nowe Porozumienie Polskiej Koalicji ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego, którego celem strategicznym jest osiągnięcie w Polsce poziomu 100% zrównoważonego oleju palmowego do 2023 roku.
Wyższe globalne zbiory rzepaku w sezonie 2020/21 oraz obniżenie dynamiki wzrostu popytu mogą działać w kierunku spadku cen tych nasion.
Pierwsze ostrożne szacunki wskazują, że pomimo kwietniowej suszy, zbiory pszenicy w Polsce w 2020 r. wyniosą około 11 mln t, czyli będą zbliżone do ubiegłorocznych.
W 2019 r. poprawiły się wyniki finansowe firm paszowych. Zwiększyły się zarówno koszty jak i przychody branży, ale wzrost tych drugich był silniejszy.
Pomimo spadku cen skupu zbóż, w 2019 r. wyniki finansowe młynów uległy niewielkiemu pogorszeniu. Zwiększyły się przychody branży, ale wzrost kosztów był silniejszy.
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/573 z dnia 24 kwietnia 2020 r. ustalające należności celne przywozowe w sektorze zbóż mające zastosowanie od dnia 27 kwietnia 2020 r.
W bieżącym sezonie dynamicznie rośnie sprzedaż pszenicy z UE na rynki trzecie. Na przełomie marca i kwietnia br. Polska należała do największych unijnych eksporterów tego zboża.
W ostatnich tygodniach rynek zbóż oraz roślin oleistych pozostaje bardzo rozchwiany. Początkowo ceny spadały pod wpływem taniejącej ropy, od połowy marca br. rosną ze względu na wzmożony popyt na trwałe artykuły zbożowe.
Nasi partnerzy