Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Pandemia COVID-19 w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotknęła osoby starsze, zwłaszcza te żyjące w placówkach DPS. Niektóre kraje wskazują, że ponad 40% zgonów związanych z pandemią COVID-19 miało miejsce w DPS-ach.
Do 2030 r. roślinne zamienniki mięsa i mięso hodowlane będą stanowić 30% światowego rynku mięsnego. Producenci mięsa i inne firmy z branży spożywczej, które nie zmienią się i nie wejdą na rynek białka alternatywnego, skończą jak firma Kodak, która nie wykorzystała możliwości oferowanych przez aparat cyfrowy: prędzej czy później, znikną z rynku.
Czas izolacji społecznej był dla nas wyjątkowy pod wieloma względami. Spędzając więcej czasu w domu, przeorganizowywaliśmy swoje dotychczasowe życie. Zmiany dotyczyły także naszego jedzenia – na kuchennych półkach gromadziliśmy produkty, coraz częściej przygotowując posiłki we własnym domu. Jak zmieniły się w tym czasie wybory żywieniowe Polaków? Czy po okresie izolacji planujemy je utrzymać? Właśnie to postanowiła sprawdzić firma Upfield w swoim badaniu poświęconym nawykom żywieniowym Polaków podczas epidemii koronawirusa.
W obliczu pandemii GfK Polonia sprawdziła, czy i w jakim stopniu ostatnie miesiące wpłynęły na kluczowe wartości i trendy konsumenckie. Jak wykazał raport „TrendKey w Koronie” dotychczasowe zachowania i przyzwyczajenia konsumentów zmieniają się szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać.
Międzynarodowy Instytut Badań nad Polityką Żywnościową opublikował raport podkreślający wpływ Covid-19 na systemy żywnościowe, gospodarkę światową, ubóstwo, zdrowie i handel, a także przedstawił zalecenia dla rządów, aby spróbowały temu przeciwdziałać.
Opracowanie szczepionki przeciwko COVID-19 jest jednym z najpilniejszych wyzwań naszych czasów.
Amerykańskie Biuro Regionalne WHO wydało ostrzeżenie przed używaniem chloru jako produktu leczniczego przeciw COVID-19. WHO zaleca, aby ludzie unikali spożywania produktów zawierających dwutlenek chloru lub substancje pokrewne (podchloryn sodu, wybielacz itp.) oraz żeby wszelkie przypadki wprowadzania takich produktów do obrotu do celów terapeutycznych zgłaszać władzom.
W dniu 31 lipca 2020 r. z inicjatywy strony chińskiej odbyła się wideokonferencja z przedstawicielami Głównego Urzędu Celnego ChRL, podczas której strony polska i chińska przedstawiły działania podejmowane w zakresie wprowadzenia podwyższonego reżimu sanitarnego oraz kontroli statusu epidemiologicznego w zakładach produkcyjnych zatwierdzonych do eksportu na rynek chiński.
Pandemia wpłynęła na sposób sprzedaży żywności zarówno w sklepach spożywczych, jak i na targowiskach. Chociaż COVID-19 nie jest transmitowany przez żywność lub jej opakowania, to jednak opinia publiczna obawia się o właściwe obchodzenie się z żywnością. Obawy wielu potęguje również spożywanie zwierząt egzotycznych, szczególnie w Azji, a także wykorzystywanie ich w medycynie tradycyjnej.
W poniedziałek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube poinformował, że 164 osoby zostały zakażone koronawirusem w jednym z zakładów drobiarskich w powiecie ostrzeszowskim.
WHO opublikowało listę szczepionek przeciwko COVID-19, nad którymi trwają prace. Na dzień 24 lipca br. 25 szczepionek jest w trakcie oceny klinicznej.
Mikronezja jest jednym z nielicznych krajów, w których nie było żadnego zgłoszonego przypadku COVID-19.
Prawie 2 mln EUR przyznano na trzy europejskie projekty dotyczące bezpieczeństwa żywności w czasie pandemii koronawirusa.
WHO uaktualniło narzędzia oceny ryzyka dla zgromadzeń masowych, zgromadzeń religijnych oraz masowych spotkań podczas imprez sportowych w celu pomocy władzom i organizatorom w planowaniu imprez podczas obecnej pandemii COVID-19.
Komisja Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO, której głównym zadaniem jest ochrona zdrowia i interesów konsumentów oraz zapewnienie uczciwych praktyk w handlu żywnością utworzyła na stronie internetowej nową zakładkę COVID 19.
Dyrektor Generalny WHO dr Tedros podkreślił znaczenie przyjęcia kompleksowego podejścia do reakcji na pandemię – „Nie tylko wykonujcie testy. Nie tylko stosujcie dystans społeczny. Nie tylko śledźcie kontakty. Nie nakazujecie tylko noszenia maseczek. Róbcie te wszystkie rzeczy razem” – zaapelował podczas briefingu medialnego.
WHO opublikowało aktualizację briefu naukowego na temat palenia tytoniu a COVID-19, w którym oceniono dostępne dowody na temat ryzyka zarażenia palaczy wirusem, przebiegu choroby, i zgonów wśród hospitalizowanych pacjentów z COVID-19, którzy palą.
Pandemia koronawirusa osiągnęła pewien sensacyjny punkt orientacyjny: 10 milionów przypadków i prawie 500 000 zgonów z powodu COVID-19 do 29 czerwca br. zostało zgłoszone na całym świecie.
28 czerwca zgłoszono rekordową liczbę nowych przypadków zachorowań w ciągu ostatnich 24 godzin na całym świecie (189 077 przypadków), a kilka krajów zgłosiło największą liczbę nowych przypadków w okresie 24 godzin od początku pandemii.
Przemawiając w dn. 24 czerwca na konferencji prasowej na temat COVID-19, dyrektor generalny WHO zwrócił uwagę na prace prowadzone przez WHO i ONZ, mające na celu zapewnienie globalnych dostaw tlenu niezbędnych do leczenia pacjentów oraz omówił trudne wybory, jakich wszystkie kraje muszą dokonywać zakazując organizowania dużych zgromadzeń.
Mr Bean przyłączył się do wojny z COVID-19! Kreskówka została opracowana przez WHO w partnerstwie z Project Everyone i Tiger Aspect Productions w celu przypomnienia opinii publicznej o konieczności ciągłego podejmowania środków ostrożności zapobiegającym zakażeniu i rozprzestrzenianiu się COVID-19.
Nasi partnerzy