Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według danych Komisji Europejskiej w 34 tygodniu br. średnia cena brzoskwiń w UE wyniosła 1,25 EUR/kg i była o 43% wyższa od średniej pięcioletniej ceny notowanej w tym samym okresie.
Rolnicy uprawiający warzywa polegają na myciu po zbiorach w celu zmniejszenia liczby patogenów przenoszonych przez żywność. Nowe badania przeprowadzone na University of Georgia pokazują obiecującą redukcję tych patogenów - a także obniżenie kosztów pracy - poprzez stosowanie środków odkażających do produkcji, gdy warzywa są nadal na polach.
W dobie przesycenia informacją i olbrzymiego wyboru produktów spożywczych na sklepowych półkach nie jest łatwo przyciągnąć uwagę konsumenta i zachęcić go do zakupu. Nawet mając produkt najlepiej dopasowany do oczekiwań naszej grupy docelowej, możemy mieć trudność z dotarciem do niej bez wyróżnienia właściwych informacji. Co jest teraz ważne dla konsumentów i jak to podkreślać? Czy informacje na opakowaniu są istotne i mogą skłaniać do zakupu bądź zniechęcać? Czy certyfikat jakości jest ważny? I czy pokolenie ma znaczenie?
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi na terenie całego kraju Powszechny Spis Rolny 2020. To badanie statystyka publiczna realizuje co 10 lat - ostatni spis rolny przeprowadzono w 2010 r.
Czerwone, żółte, a nawet brązowe, pełne smaku i aromatu – takie są właśnie polskie pomidory. Chętnie sięgamy po nie jako dodatek do kanapek, sałatek, jako składnik zup i sosów. Ale nie wszyscy wiedzą, że oprócz wyjątkowego smaku pomidory dostarczają również wielu cennych substancji odżywczych, o których szczególnie warto pamiętać podczas upałów. Dlaczego? Poznaj mało znane fakty o pomidorze!
W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł. Szacuje się, że rocznie około 40% polskiej żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych. Okres wakacyjny służy branży HoReCa i producentom żywności – w tych kategoriach kartami płatniczymi wydajemy znacznie więcej niż przed rokiem
Sprzedaż towarów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7 proc. niż rok wcześniej osiągając wartość 16,4 mld euro – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że od września 2020 r. chce przywrócenia odrębnego Ministerstwa Polityki Rolnej i powołania ministra.
Przejęcie we Włoszech 11 ton zafałszowanych winogron z Egiptu.
W Wielkiej Brytanii oraz w Irlandii wycofano cięty, gotowy do spożycia jarmuż z powodu możliwego zanieczyszczenia ostem.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że do obrotu i stosowania w Polsce mogą być dopuszczone tylko te środki ochrony roślin, które zawierają substancje czynne zatwierdzone do stosowania w takich środkach przez Komisję Europejską.
W The Jurnal of Nutritional Biochemistry opublikowano wyniki przeprowadzonego przeglądu ponad 5000 badań z całego świata pokazujące jakie korzyści zdrowotne dostarcza ludziom spożywanie pieczarek.
Mrożone truskawki z Polsce stopniowo tracą swoją znaczącą pozycję na światowym rynku, czego symbolem jest fakt, że to Egipt od dwóch lat eksportuje najwięcej mrożonych truskawek na świecie.
Badania opublikowane pod koniec czerwca br. potwierdzają przypuszczenia, że owoce i warzywa nie są odporne na powszechne zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza mikroplastikami i że przenikają one do korzeni, a następnie zostają przeniesione do jadalnych części roślin.
Z wstępnych danych Ministerstwa Finansów za okres styczeń-kwiecień 2020 r. wynika, że wolumen eksportu cebuli z Polski wyniósł 65,3 tys. t, o wartości 34,5 mln EUR, co oznacza wzrost eksportu w ujęciu ilościowym, ale spadek w ujęciu wartościowym.
Mimo że o tej porze roku wysoka podaż i niskie ceny są typowe dla europejskiego rynku pomidora, to ograniczenia COVID-19 pozostają odczuwalne i wpływają na popyt.
Jajka przeznaczone do utylizacji mogą służyć jako baza niedrogiej powłoki do ochrony utraty świeżości owoców i warzyw, twierdzą naukowcy z Rice University.
Rozporządzenie Komisji (UE) 2020/703 z dnia 26 maja 2020 r. ustanawia nowe najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości dimetoatu i ometoatu w czereśniach i na ich powierzchni
Pierwsze oceny następnego sezonu wskazują na średni poziom zbiorów jabłek w UE i wzrost sprzedaży w Unii oraz zmniejszenie eksportu poza kraje Unii Europejskiej.
W odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią, Komisja Europejska przyjęła pakiet rozporządzeń wprowadzających działania pomocowe na rynkach rolnych, w tym dla sektora ogrodniczego.
Przychody firm zajmujących się produkcją soków, przetworów owocowo - warzywnych i przetwórstwa ziemniaków zwiększyły się w 2019 r., ale dynamika wzrostu kosztów była wyższa od dynamiki wzrostu przychodów.
Nasi partnerzy