Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół wypracował stanowisko dotyczące maksymalnej ilości piperyny możliwej do stosowania w suplementach diety oraz dyskutował odnośnie aktualizacji stanowiska odnoszącego się do kwasu alfa-liponowego, betaalaniny oraz pieprzu metystynowego (Piper methysticum). Po przedstawieniu stanowisk ekspertów Zespół przyjął dwie Uchwały.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niżej wymienionych partii suplementów diety.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę REGIS Sp. z o.o., wycofaniu dystrybuowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
24 stycznia 2022 r. zostały opublikowane Wytyczne EFSA dotyczące ustalania i stosowania górnych tolerowanych poziomów spożycia witamin i niezbędnych składników mineralnych. Jest to dokument, który będzie w przyszłości miał kluczowe znaczenie dla składu suplementów diety i produktów wzbogacanych.
Ogłoszono projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności, który wprowadzałby wykaz substancji innych niż witaminy i składniki mineralne zakazanych w produkcji środków spożywczych.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Valentis wycofaniu wskazanej poniżej partii suplementu diety ze względu na zastosowanie do jego produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Münster zidentyfikował liczne niedobory jakościowe w suplementach diety. Badacze znaleźli również próbki suplementów diety, które zostały zafałszowane np. antocyjanami z innych źródeł botanicznych.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Ipsen Poland wycofaniu partii suplementu diety pn. „Floractin kapsułki” ze względu na stwierdzenie obecności tlenku etylenu.
GIS został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach o wykryciu tlenku etylenu w surowcu dostarczonym do odbiorcy w Polsce, który wykorzystano do produkcji określonych poniżej suplementów diety.
GIS został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu (wyrażonego jako suma 2-chloroetanolu i tlenku etylenu) w surowcu dostarczonym do odbiorcy w Polsce, który wykorzystano do produkcji określonych poniżej suplementów diety.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Medverita Group wycofaniu wskazanych poniżej partii suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
Podsumowanie informacji z ww. spotkania w wersji angielskiej dostępne jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Poniższe (obszerne) informacje zostały opracowane na podstawie ww. materiału opublikowanego przez KE.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę SFD S.A. wycofaniu określonych partii suplementów diety marki ALLNUTRITION ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę YANGO sp. z o.o. wycofaniu określonych partii suplementów diety ze względu na zastosowanie przy ich produkcji składnika, który w wyniku badań przeprowadzonych przez firmę okazał się zanieczyszczony tlenkiem etylenu.
Zespół do spraw Suplementów Diety określił maksymalne poziomy selenu i molibdenu w suplementach diety oraz kontynuował prace dot. listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Aura Herbals Sp. z o.o., wycofaniu produkowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Open4Nature wycofaniu dystrybuowanych przez nią w Polsce niektórych partii suplementów diety marki Royal Green ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmy Natur Produkt PHARMA Sp. z o.o. oraz Natur Produkt ZDROVIT Sp. z o.o. wycofaniu wskazanych poniżej partii suplementów diety pn.: ,,Molekin Osteo”, 60 tabletek, ze względu na zastosowanie do ich produkcji węglanu wapnia zanieczyszczonego 2-chloroetanolem.
GIS został poinformowany o prowadzonym przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK - AM Sp. z o.o. o wycofaniu partii suplementów diety pn.: „Biowap Osteo D3”, 60 tabletek oraz „Biowap Osteo D3 + K2”, 60 tabletek ze względu na zastosowanie do ich produkcji węglanu wapnia zanieczyszczonego 2-chloroetanolem.
Dokonano analizy 7 substancji/grup substancji i surowców roślinnych, które Zespół uznał jako niedozwolone do stosowania w suplementach diety.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję, w której stwierdził, że ceny suplementów diety marki Solgar były ustalane w wyniku porozumienia ograniczającego konkurencję. Oznacza to, że konsumenci przez wiele lat przepłacali za te produkty. Na Solgar Polska została nałożona sankcja w wysokości ponad 1,2 mln zł.
Nasi partnerzy