Suplementy diety
-
02.05.2022
Uprawa maku i konopi włóknistych na nowych zasadach
7 maja 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy, dzięki którym prowadzenie uprawy oraz skupu maku i konopi włóknistych będzie łatwiejsze.
-
22.04.2022
Suplementy diety pod lupą Prezesa UOKiK
Czy firma sprzedająca suplementy - Natural Pharmaceuticals - reklamując te produkty, mogła wprowadzać konsumentów w błąd? Wykaże to postępowanie. Zarzuty Prezesa Urzędu dotyczą m.in. nietransparentnych informacji o tym, że co rok konsument będzie otrzymywał zapas suplementów.
-
24.03.2022
Holistyczne podejście do żywności probiotycznej w Europie – wspólne oświadczenie stowarzyszeń branżowych
Europejskie stowarzyszenia wzywają do działania na rzecz budowy spójnych ram dla probiotyków w UE - w stosowanie terminu probiotyk na etykietach i komunikacji z konsumentami w Europie.
-
08.03.2022
Wycofanie określonych partii suplementu diety ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niżej wymienionych partii suplementu diety.
-
08.03.2022
Specjalista od witaminy D stworzy w Olsztynie Centrum Nutrigenomiki
Prof. Carsten Carlberg, światowej klasy biochemik w badaniach nad witaminą D, w ramach prestiżowego europejskiego grantu ERA Chair WELCOME2 stworzy w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN Centrum Doskonałości w nutrigenomice. Będą tam prowadzone badania nad wpływem odżywiania na (epi)genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.
-
23.02.2022
Wycofanie określonych partii suplementu diety MyBestSlim ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niżej wymienionych partii suplementu diety.
-
22.02.2022
Zespół ds. Suplementów Diety określił maksymalny poziom piperyny możliwej do stosowania w suplementach diety oraz podjął dyskusję odnośnie kwasu alfaliponowego, beta-alaniny oraz pieprzu metystynowego
Zespół wypracował stanowisko dotyczące maksymalnej ilości piperyny możliwej do stosowania w suplementach diety oraz dyskutował odnośnie aktualizacji stanowiska odnoszącego się do kwasu alfa-liponowego, betaalaniny oraz pieprzu metystynowego (Piper methysticum). Po przedstawieniu stanowisk ekspertów Zespół przyjął dwie Uchwały.
-
18.02.2022
GIS wycofuje określone partie suplementów diety ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niżej wymienionych partii suplementów diety.
-
10.02.2022
GIS - Wycofanie określonych partii suplementów diety ze względu na zastosowanie składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę REGIS Sp. z o.o., wycofaniu dystrybuowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
-
28.01.2022
Ustalenie górnych tolerowanych poziomów spożycia (UL) witamin i składników mineralnych na poziomie unijnym. Kolejny etap prac zakończony.
24 stycznia 2022 r. zostały opublikowane Wytyczne EFSA dotyczące ustalania i stosowania górnych tolerowanych poziomów spożycia witamin i niezbędnych składników mineralnych. Jest to dokument, który będzie w przyszłości miał kluczowe znaczenie dla składu suplementów diety i produktów wzbogacanych.
-
14.01.2022
Projekt wykazu substancji zakazanych w produkcji środków spożywczych
Ogłoszono projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności, który wprowadzałby wykaz substancji innych niż witaminy i składniki mineralne zakazanych w produkcji środków spożywczych.
-
27.12.2021
Wycofanie partii suplementu diety ze względu na wykrycie tlenku etylenu w surowcu użytym do jego produkcji
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Valentis wycofaniu wskazanej poniżej partii suplementu diety ze względu na zastosowanie do jego produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
-
22.12.2021
Suplementy diety nie zawierają tego, co jest deklarowane – „katastrofalne niedobory jakościowe”
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Münster zidentyfikował liczne niedobory jakościowe w suplementach diety. Badacze znaleźli również próbki suplementów diety, które zostały zafałszowane np. antocyjanami z innych źródeł botanicznych.
-
02.12.2021
Wycofanie jednej partii suplementu diety „Floractin kapsułki” ze względu na obecność tlenku etylenu
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę Ipsen Poland wycofaniu partii suplementu diety pn. „Floractin kapsułki” ze względu na stwierdzenie obecności tlenku etylenu.
-
30.11.2021
Wykrycie tlenku etylenu w surowcu wykorzystanym do produkcji suplementów diety wyprodukowanych dla DR VITA Sp. z o. o.
GIS został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach o wykryciu tlenku etylenu w surowcu dostarczonym do odbiorcy w Polsce, który wykorzystano do produkcji określonych poniżej suplementów diety.
-
30.11.2021
Wykrycie tlenku etylenu w surowcu wykorzystanym do produkcji suplementów diety - dystrybutor Polski Lek Sp. z o. o.
GIS został poinformowany poprzez system RASFF o wykryciu tlenku etylenu (wyrażonego jako suma 2-chloroetanolu i tlenku etylenu) w surowcu dostarczonym do odbiorcy w Polsce, który wykorzystano do produkcji określonych poniżej suplementów diety.
-
22.11.2021
GIS - Wycofanie określonych partii suplementów diety ze względu na wykrycie tlenku etylenu w surowcu użytym do ich produkcji
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Medverita Group wycofaniu wskazanych poniżej partii suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
-
19.11.2021
Informacja ze spotkania zorganizowanego przez Komisję Europejską w dn. 04.10.2021 r. w sprawie tlenku etylenu (ETO) w żywności
Podsumowanie informacji z ww. spotkania w wersji angielskiej dostępne jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Poniższe (obszerne) informacje zostały opracowane na podstawie ww. materiału opublikowanego przez KE.
-
16.11.2021
Wycofanie określonych partii suplementów diety Energy Balance, Good Trip, Brain Focus, Redox extreme ze względu na wykrycie w nich tlenku etylenu
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę SFD S.A. wycofaniu określonych partii suplementów diety marki ALLNUTRITION ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.
-
16.11.2021
Wycofanie określonych partii suplementów diety ze względu na wykrycie tlenku etylenu w surowcu użytym do ich produkcji
GIS został poinformowany o prowadzonym przez firmę YANGO sp. z o.o. wycofaniu określonych partii suplementów diety ze względu na zastosowanie przy ich produkcji składnika, który w wyniku badań przeprowadzonych przez firmę okazał się zanieczyszczony tlenkiem etylenu.
-
05.11.2021
Zespół ds. Suplementów Diety określił maksymalne poziomy selenu i molibdenu w suplementach diety
Zespół do spraw Suplementów Diety określił maksymalne poziomy selenu i molibdenu w suplementach diety oraz kontynuował prace dot. listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane w suplementach diety.
Nasi partnerzy