Bezpieczeństwo żywności
-
12.12.2024
Aresztowanie 5 osób w Londynie w związku z dystrybucją nielegalnego mięsa
W wyniku działań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy FSA z National Food Crime Unit (NFCU) pod koniec listopada 2024 r. aresztowano 5 mężczyzn. Ma to związek z odkryciem sprzedaży nielegalnego mięsa.
-
12.12.2024
Wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes w partii śledzia z porem
W wyniku działań Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzono obecność bakterii Listeria monocytogenes w określonej poniżej partii śledzia z porem.
-
11.12.2024
JRC opracowało nowe metody laboratoryjne do pomocy w wykrywaniu zafałszowań żywności
Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) opracowało nowe metody laboratoryjne do wykrywania zafałszowań w sześciu powszechnie stosowanych przyprawach i ziołach. Ponadto JRC opracowało dwa nowe certyfikowane materiały referencyjne, które pomogą wykryć substytucję ryb.
-
11.12.2024
Raport tygodniowy RASFF (02.12-08.12.2024)
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
-
10.12.2024
Olej z migdałów ziemnych (Cyperus esculentus) – novel food zatwierdzony przez EFSA
-
10.12.2024
Etykietowanie żywności w UE – raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego
W raporcie przedstawiono szereg zaleceń, w tym usunięcie luk w ramach prawnych UE dotyczących etykietowania żywności, nasilenie wysiłków w celu analizy praktyk etykietowania i podjęcie działań w celu poprawy zrozumienia etykietowania żywności przez konsumentów. Raport jest w wersji PL.
-
09.12.2024
Wycofanie partii Fasoli białej w związku ze stwierdzeniem przekroczenia pestycydu
Sieć Auchan po otrzymaniu informacji od firmy CENOS, została zobligowana do wycofania partii produktu, w związku ze stwierdzeniem przekroczenia pestycydu o nazwie Fosetyl AI.
-
06.12.2024
Bezpieczeństwo żywności pod kontrolą: Rola nowoczesnych maszyn w zapobieganiu kryzysom branżowym
Bezpieczeństwo żywności to kluczowy temat w branży spożywczej. Każdy błąd może skutkować poważnymi konsekwencjami – od utraty zaufania konsumentów po kosztowne wycofania produktów. W tym kontekście nowoczesne maszyny oferowane przez Fenix Systems odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.
-
06.12.2024
Możliwa obecność metalowych elementów w suplemencie diety
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Farmina sp. z o.o. dobrowolnym wycofaniu jednej serii suplementu diety pn. Propolis Forte ze względu na możliwe zanieczyszczenie produktu fragmentami metalu.
-
05.12.2024
Bisfenol A (BPA) w FCM - projekt rozporządzenia
Propozycja dotyczy ustanowienia szczegółowych wymogów w odniesieniu do stosowania bisfenolu A i innych niebezpiecznych bisfenoli w produkcji grup materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz zakazu ich stosowania
-
05.12.2024
Dystrybucja oleju spożywczego jako rzekomej oliwy z oliwek – przejęcie 16 500 litrów zafałszowanego produktu w Portugalii
Portugalski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywnościowego i Gospodarczego (ASAE) przeprowadził operację kontrolną w dzielnicach Aveiro i Bragança, która doprowadziła do przejęcia zafałszowanych produktów o wartości 82 500 euro.
-
04.12.2024
Nielegalna produkcja mięsa kebab pod Bydgoszczą
Policjanci z Bydgoszczy ujawnili nielegalną produkcję mięsa do kebaba. Stwierdzono brak pozwolenia na produkcję, brak oznaczeń weterynaryjnych i odpowiednich badań.
-
04.12.2024
Raport tygodniowy RASFF (25.11-01.12.2024)
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
-
03.12.2024
Niemcy: mniej ognisk zakażeń w 2023, ale więcej zachorowań i ofiar
W 2023 roku Niemcy odnotowały spadek liczby ognisk zakażeń przenoszonych przez żywność, jednak liczba zachorowań i ofiar wzrosła. Norowirus, Salmonella i Bacillus cereus były najczęstszymi przyczynami wybuchów, które dotknęły tysiące osób i ujawniły problemy związane z higieną i przechowywaniem żywności.
-
03.12.2024
Stwierdzenie niedeklarowanego białka soi w konserwie mięsnej
W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność białka soi. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności tego składnika alergennego.
-
02.12.2024
Alkaloidy pirolizydynowe w określonej partii herbatki rumiankowo-koperkowej
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w Herbatce fix rumiankowo-koperkowej.
-
29.11.2024
Polskie mięso w dobrej formie – VII edycja kampanii wspierającej zdrowie dzięki białku zwierzęcemu
VII już edycja kampanii edukacyjnej „Marka Polskie Mięso – Polska Smakuje” poświęcona jest dobrej formie psychicznej i fizycznej. Kampania łączy wiedzę specjalistów z praktycznymi wskazówkami, podkreślając znaczenie zbilansowanej diety bogatej w wysokowartościowe białko zwierzęce i regularnej aktywności fizycznej.
-
29.11.2024
Pomysł na robota do tworzenia nanocząsteczkowej mieszaniny nawozów wygrywa pierwszy IDEATHON #NestleDlaNauki
Podczas pierwszej edycji Ideathonu #NestleDlaNauki, organizowanego przez Nestlé Polska, wyłoniono zespół, który zaprezentował najbardziej innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie rolnictwa regeneratywnego. Zwycięzcami zostali studenci ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którzy wywalczyli pakiet akceleracyjny Foodtech.ac o wartości 19 000 PLN.
-
29.11.2024
Możliwa obecność metalowych elementów w odżywce białkowej
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofaniu z rynku w Polsce jednej partii odżywki białkowej ze względu na możliwe zanieczyszczenie produktu fragmentami metalu.
-
28.11.2024
Jakość mikrobiologiczna roślinnych produktów mięsnych ze sprzedaży detalicznej w Szwajcarii
Zainteresowanie alternatywnymi produktami żywnościowymi na bazie roślin znacznie wzrosło w ostatnich latach, dlatego ważne jest również zbadanie tych produktów pod kątem aspektów mikrobiologicznych. W badaniu zaprezentowano dane istotne z punktu widzenia koncepcji HACCP przedsiębiorstw produkujących roślinne alternatywy dla mięsa oraz określono parametry mikrobiologiczne, które należy uwzględnić podczas badania takich produktów.
-
28.11.2024
Znakowanie owoców i warzyw - nowe przepisy dla handlowców
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
Nasi partnerzy