Dodatki i składniki
-
03.04.2024
Białka roślinne, algi czy funkcjonalne napoje probiotyczne – nowe produkty spożywcze, które będą wyznaczać trendy w Food 4 Future
Food 4 Future – Expo Foodtech (16–18 kwietnia, Bilbao, Hiszpania) staną się areną dyskusji nt. nowych składników i żywność, które stają się alternatywnymi źródłami białka. Oprócz kongresu na Food 4 Future 2024 znajdzie się także przestrzeń wystawiennicza, na której swoje najnowsze rozwiązania zaprezentuje ponad 280 firm. FoodFakty będą obecne na wydarzeniu.
-
29.03.2024
Ceny Kakao nadal galopują!
Ceny kakao nadal rosną, w tym tygodniu cena ziaren kakaowych po raz pierwszy na rynku kontraktów terminowych przekroczyła 10 000 USD za tonę. W ciągu ostatniego roku cena kakao wzrosła ponad trzykrotnie - mówi Marek Przeździak, prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco.
-
27.03.2024
Substancje wzbogacające dodawane do żywności - nowe rozporządzenie
Znowelizowano m.in. wykaz substancji zakazanych w produkcji środków spożywczych oraz obligatoryjnie dodawanych do żywności, a także określono minimalne limity zawartości witamin i składników mineralnych
-
19.03.2024
Escherichia coli w mące - dyskusja ekspercka na temat źródeł, zagrożeń dla zdrowia i zapobiegania
Escherichia coli (STEC) wytwarzająca toksynę Shiga może powodować poważne, zagrażające życiu choroby zakaźne, szczególnie u osób z osłabionym systemem odpornościowym. Od kilku lat uwaga skupia się na mące, która jest uważana za możliwy nośnik przenoszenia bakterii na człowieka.
-
15.03.2024
Rynek mięsa pochodzenia roślinnego: aktualne trendy, wyzwania i postęp technologiczny
Przy CAGR na poziomie 14,7% w okresie prognozy przewiduje się, że światowy rynek mięsa pochodzenia roślinnego wzrośnie z 7,9 mld USD w 2022 r. do 15,7 mld USD w 2027 r. – wynika z prognoz zawartych w raporcie przygotowanym przez Persistence Market Research.
-
15.03.2024
Rusza foodtech.ac ALL-STARS – czyli akademia foodowego innowatora
Założyciele najprężniej działającego akceleratora startupów spożywczych w europie środkowo-wschodniej foodtech.ac i funduszu AC/VC Foodtech Impact Fund ruszają z kolejną, siódmą już, edycją programu.
-
12.03.2024
Kwas behenowy z nasion gorczycy - nowelizacja wykazu alergenów
Zmiana dotyczy załącznika rozporządzenia 1169/2011, który stanowi wykaz substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji
-
01.03.2024
Francja zatwierdza dekret zakazujący nadawania produktom roślinnym mięsnych nazw
W obliczu kryzysu rolnego i protestów rolników Francja opublikowała dekret zakazujący używania nazw mięsnych w odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego, podczas gdy Sąd Najwyższy UE ma jeszcze wydać orzeczenie wyjaśniające zgodność takiego posunięcia z unijnymi przepisami prawnymi.
-
29.02.2024
EFSA wydała opinię na temat rozszerzenia zastosowania izomalto-oligosacharydu jako nowej żywności
Na wniosek Komisji Europejskiej Panel EFSA ds. Żywienia, Nowej Żywności i Alergenów Żywnościowych został poproszony o wydanie opinii w sprawie rozszerzenia stosowania izomalto-oligosacharydu jako nowej żywności zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2015/2283.
-
29.02.2024
Sieć Auchan wycofuje kmin rzymski marki Prymat
W wycofanym produkcie stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych.
-
28.02.2024
Codex Alimentarius zaktualizował GSFA - Ogólny Standard dot. Dodatków do Żywności
Ogólny standard dotyczący dodatków do żywności (GSFA) opisuje warunki, w jakich dodatki do żywności mogą być stosowane we wszystkich produktach spożywczych. W miarę jak coraz więcej krajów na całym świecie przyjmuje GSFA jako wytyczne dotyczące przepisów dotyczących dodatków do żywności, kompletna i aktualna baza GSFA staje się jeszcze ważniejsza.
-
26.02.2024
Fermentacje Mikrobiologiczne
W obszarze mikrobiologicznym, ukrytym przed zmysłami, rozwijają się fascynujące narracje fermentacyjne, gdzie bakterie, drożdże i enzymy są głównymi protagonistami wyznaczającymi niezwykle istotne trajektorie procesów biotechnologicznych.
-
22.02.2024
Substancje aromatyczne - aktualizacja wspólnotowego wykazu
Nowelizacje dotyczą usunięcia oraz ograniczeń warunków stosowania niektórych substancji aromatycznych takich jak np. 2-Fenylopent-2-enal oraz 5-metylo-2-fenyloheks-2-enalu (nr FL 05.099)
-
20.02.2024
Dicytrynian trimagnezu - nowy dodatek do żywności
Dodatek może być stosowany jako stabilizator i środek przeciwzbrylający w suplementach diety w postaci stałej.
-
15.02.2024
Ocena bezpieczeństwa enzymu spożywczego γ-glutamylotransferazy białkowo-glutaminowej
Panel EFSA uznał, że nie można wykluczyć ryzyka reakcji alergicznych w wyniku narażenia z dietą na ten enzym spożywczy.
-
14.02.2024
Skomplikowana sytuacja prawna w Europie sprzyja rozwojowi alternatyw dla CBD
Panująca w Unii Europejskiej (UE) oraz w Wielkiej Brytanii skomplikowana sytuacja prawna dotycząca stosowania kannabidiolu (CBD) w żywności i napojach hamuje innowacje w tym sektorze, a jednocześnie sprzyja rozwojowi produktów alternatywnych.
-
06.02.2024
Obraduje Komitet Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO do spraw Przypraw i Ziół Kulinarnych
W Koczin (Indie) rozpoczęła się 7. sesja Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO do spraw Przypraw i Ziół Kulinarnych (CCSCH). Jest to „najmłodszy” z kodeksowych komitetów, który rozpoczął swoje prace w 2014 roku. Celem jego działania jest opracowanie globalnych norm na suszone lub odwodnione przyprawy i zioła kulinarne. Posiedzenie Komitetu potrwa do 2 lutego br. i zakończy się przygotowaniem raportu.
-
31.01.2024
Polska wyróżniona certyfikatem WHO za eliminację tłuszczów trans
Polska jest jednym z pięciu pierwszych państw na świecie, które uzyskały certyfikat WHO Validation of Trans Fat Elimination, za wdrożenie programu REPLACE na rzecz obniżania tłuszczy trans.
-
30.01.2024
Ocena bezpieczeństwa syntetyzowanych oligonukleotydów DNA jako dodatku do żywności
Do panelu EFSA ds. dodatków do żywności i środków aromatyzujących (FAF) zwrócono się o ocenę bezpieczeństwa syntetyzowanych oligonukleotydów DNA jako nowego dodatku do żywności, zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1331/2008.
-
29.01.2024
Eksperci BfR zwracają uwagę na rolę folianów w diecie
W nowym raporcie BfR2GO eksperci Niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR) wskazują na istotną rolę kwasu foliowego w diecie i rozwiewają wątpliwości dotyczące jego suplementacji.
-
22.01.2024
Częściowy hydrolizat białka ze zużytego jęczmienia i ryżu nową żywnością
Nowa żywność może być stosowana w m.in. w wyrobach cukierniczych (włącznie z czekoladkami); śniadaniowych przetworach zbożowych; zupach (gotowych do spożycia oraz mieszankach suszu) oraz lodach na bazie analogów mleka
Nasi partnerzy