Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spadki cen ropy naftowej oraz rozprzestrzeniający się koronawirus przekładają się na obniżki cen surowców rolnych.
W styczniu br. ceny detaliczne żywności w UE-27 (bez Wielkiej Brytanii) były o 2,8% wyższe niż rok wcześniej. W Polsce wzrost wyniósł 8,1% w relacji rocznej i był najsilniejszy w całej Unii.
Analitycy firmy Tallage obniżyli prognozy zbiorów rzepaku w Unii Europejskiej w 2020 roku. Światowy wzrost eksportu oleju palmowego w sezonie 2019/20 wyraźnie spowolni.
Wstępne szacunki wskazują na spadek powierzchni zasiewów pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej oraz wysokie prawdopodobieństwo mniejszych zbiorów w 2020 r.
Ceny olejów roślinnych na świecie znacznie wzrosły w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Ze względu na uwarunkowania podażowo-popytowe najbardziej podrożał olej palmowy.
O ile w I połowie 2019 r. ceny skupu zbóż kształtowały się na poziomie o około 15-20% wyższym od średniej z ostatnich pięciu lat, o tyle w II połowie roku istotnie obniżyły się.
Unijny import rzepaku z krajów trzecich w 3 pierwszych miesiącach bieżącego sezonu wyniósł 1,78 mln t i był o 62% wyższy niż w analogicznym okresie sezonu ubiegłego. 78% importu stanowił surowiec z Ukrainy.
Według danych GUS, w pierwszych dziesięciu miesiącach br. w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób, wzrosła produkcja artykułów wtórnego przetwórstwa zbóż, spadła zaś pierwotnego.
W bieżącym sezonie 2019/20 światowe zbiory oleistych będą o ok. 3% niższe od rekordowo wysokich odnotowanych w sezonie 2018/19. Najprawdopodobniej wyniosą blisko 591 mln t wobec 607 mln t w sezonie wcześniejszym. Tym samym zostanie przerwany wzrostowy trend produkcji, obserwowany od sezonu 2015/16.
Światowe zbiory jęczmienia w sezonie 2019/20 prawdopodobnie osiągną rekordowy (bądź zbliżony do rekordowego) poziom 155 mln t. Unia Europejska pozostanie największym producentem tego zboża.
Obawy o wielkość zbiorów pszenicy na półkuli południowej (Australia, Argentyna) przełożyły się na wzrost jej cen na światowych giełdach towarowych
Niskie temperatury oraz duża wilgotność przekładają się na opóźnienia w zbiorach kukurydzy w Polsce. Prawdopodobnie będą też miały negatywne przełożenie na wolumen zebranego ziarna.
W I półroczu br. warunki rynkowe dla przedsiębiorstw z sektora przemiału zbóż były mniej korzystne niż przeciętnie w latach 2015-2018.
Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, w I połowie br. eksport produktów pierwotnego przetwórstwa zbóż odznaczał się tendencją spadkową, silnie wzrosła zaś...
W Polsce szeroko dyskutuje się na temat wpływu suszy na zbiory płodów rolnych i tym samym na ceny żywności. Wiele wskazuje jednak na to, że w przypadku pszenicy...
Po siedmiu latach wzrostu, w pierwszym półroczu br. obniżyła się produkcja mąki pszennej. Utrzymały się natomiast wzrostowe tendencje w przypadku mąki żytniej i pieczywa świeżego.
W ostatnich dwóch sezonach relatywnie wysoka podaż zbóż w Rosji, Ukrainie i Kazachstanie (RUK) i związane z tym możliwości eksportowe ziarna (głównie pszenicy), miały duże przełożenie na ceny światowe. W bieżącym sezonie...
Sezon 2018/19 przyniósł silny wzrost cen skupu ziarna, co znalazło swoje przełożenie w cenach...
Wraz z nastaniem lipca zakończył się statystyczny sezon 2018/19 na krajowym rynku zbóż. W przeciwieństwie do trzech poprzednich, charakteryzował się relatywnie wysokimi cenami ziarna...
W kończącym się sezonie 2018/19 światowa produkcja kukurydzy była zbliżona do rekordowego poziomu sprzed dwóch lat i według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), wyniosła 1 126 mln t. W nadchodzącym sezonie prognozy wskazują już na jej spadek.
Kończący się sezon 2018/19 charakteryzował się niską produkcją rzepaku, ale jednocześnie rekordowo wysokimi zbiorami soi. W efekcie w II połowie 2018 r. ceny rzepaku wprawdzie silnie wzrosły, niemniej w I kwartale br. zaczęły się stabilizować, a następnie spadać. Nadchodzące miesiące mogą przynieść sporo zmian w tym zakresie...
Nasi partnerzy