Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Szkoccy śledczy pomogli przerwać oszustwo z udziałem tuńczyka o wartości 200 mln euro...
W ostatnim tygodniu Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywyczych opublikowała ciekawą decyzję dotyczącą zafałszowanego produktu...
Wspólna operacja wielu włoskich władz doprowadziła do aresztowania jedenastu osób (w tym urzędnika ICQRF) oraz zajęcia czterech firm
Władze Pakistanu zamknęły osiem jednostek produkujących przyprawy w dystryktach Peszawar i Nowshera
25 czerwca ambasada Chin zwróciła się do Kanady o zawieszenie eksportu mięsa wieprzowego z powodu wykrycia zafałszowania.
W ostatniej wspólnej operacji Europolu i Interpolu przejęto zafałszowaną żywność i napoje o łącznej wartości ponad 100 mln euro. W międzynarodowej operacji OPSON wzięło udział 78 krajów. Przejęto 16 000 ton żywności i 33 mln litrów napojów.
UOKiK wraz z Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej oraz Europejskim Centrum Konsumenckim przypominają o czym warto pamiętać podczas letnich wyjazdów.
W minionym tygodniu w bazie Probase360 Food Fraud Alert opublikowaliśmy 20 przypadków zafałszowań żywności. Jeden z ciekawszych odnosi się do szynek Prosciutto di Parma i San Daniele (Chroniona Nazwa Pochodzenia).
W minionym tygodniu w bazie Probase360 Food Fraud Alert opublikowaliśmy 22 przypadki zafałszowań żywności. Jeden z ciekawszych odnosi się do żywności spoza Włoch, która jest przedstawiana jako włoska. Według analizy Coldiretti i Filiera Italia, wartość podróbek produktów „Made in Italy” na świecie w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 70% do ponad 100 miliardów EUR.
Władze francuskie wszczęły dochodzenie w sprawie przypadku zafałszowania żywności z udziałem francuskich i polskich firm podejrzanych o dostarczanie na cele dobroczynne mielonego mięsa o wyjątkowo niskiej jakości.
W minionym tygodniu w bazie Food Fraud Probase360 opublikowaliśmy 24 przypadki zafałszowań żywności. Jednym z ciekawych jest wykrycie po 4 latach fałszerstwa dotyczącego prestiżowej herbaty ze Szkocji, której przypisano nieistniejącą nagrodę...
W ostatnim tygodniu oddział szybkiego reagowania rosyjskiej służby celnej zatrzymał na granicy białorusko-rosyjskiej dziewięć tirów, w których znajdowały się 104 tony jabłek, głównie z Polski. Zgodnie z informacjami podanymi przez rzecznika prasowego Północnozachodniego Zarządu Federalnej Służby Celnej, przemytnicy...
Złożoność globalnego łańcucha żywnościowego i ciągłe dążenie do obniżania cen produktów spożywczych sprawiają, że pokusa fałszowania żywności w celu maksymalizacji zysku jest bardzo duża. W wyniku nieuczciwych praktyk światowy przemysł spożywczy traci rocznie około 30 miliardów euro (129 miliardów złotych), co przyczynia się do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania rynku żywności.
W operacji koordynowanej przez Eurojust, we współpracy z władzami z Rumunii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier i Portugalii podjęto działania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zaangażowanej w nielegalne połowy na skażonych wodach, unikanie podatków i pranie pieniędzy.
W marcu 2019 r. opublikowano szereg nowych decyzji Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Prezentujemy najciekawsze decyzje jakie zostały opublikowane. Decyzja z dnia 8 stycznia 2019 r., znak KO.8230.23.2.2018 dotycząca zafałszowanego produktu „Pieprz ziołowy”.
Wymogi najważniejszych standardów jakości w tym BRC i IFS wymagają od producentów przeprowadzania analizy ryzyka wystąpienia zafałszowań produktów. Jednym z niezbędnych elementów do jej wykonania jest rzetelna informacja o występujących przypadkach zafałszowań produktów pojawiających się na rynku.
W wyniku niekorzystnych warunków pogodowych oraz licznych zakażeń upraw bakterią Xylella fastidiosa prognozowany jest znaczny spadek zbiorów oliwki w sezonie 2018/2019. Według danych UE przewiduje się spadek produkcji oliwy we Włoszech, Turcji i Tunezji o 50%, w Grecji o 35% i w Portugalii o 20%. Wyjątkiem są...
Spośród 3 835 przypadków zgłoszeń do RASFF, które miały miejsce w 2017 r., aż 942 mogło potencjalne stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i wymagać natychmiastowej interwencji. Bieżące śledzenie informacji związanych z bezpieczeństwem żywności, w tym dotyczących zafałszowań produktów...
Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Najnowsze badania pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.
Liczba gospodarstw ekologicznych w USA wzrosła o 56% między 2011 a 2016 r. Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w 2011 r. w całym kraju istniało 9 140 certyfikowanych ekologicznych farm, podczas gdy 5 lat później było ich już 14 000. Kalifornia pozostaje pod tym względem liderem – na terenie tego stanu w 2016 r.
Komisja Europejska poinformowała, że w związku z niedawnymi wydarzeniami ukazanymi przez jednego z reporterów telewizyjnych wyśle do Polski, jednego z największych eksporterów mięsa wołowego, zespół inspektorów w celu zbadania sytuacji związanej z ubojem chorych zwierząt i dalszą dystrybucją skażonego mięsa...
Nasi partnerzy