Znakowanie żywności
-
21.09.2021
Nutri-Score: A Science-Based Front-of-Pack Nutrition Label – raport IARC
Opierając się na swoich badaniach IARC podkreśla w raporcie wyższość systemu Nutri-Score nad innymi żywieniowymi systemami znakowania i wzywa do jego powszechnego i systematycznego przyjęcia w Europie i poza nią.
-
24.08.2021
Holandia wprowadza system Nutri-Score, a w Polsce Biedronka
Biedronka od 16 sierpnia zaczęła oznaczać produkty marek własnych systemem Nutri-Score. Także Holandia popiera i wprowadza ten system, co zgłosiła niedawno do Komisji Europejskiej.
-
18.08.2021
Znakowanie żywności: NUTRISCORE- Zmiany w warunkach stosowania
Coraz więcej firm decyduje się na znakowanie żywności dobrowolnym oznaczeniem NutriScore. Rozwiązania tego sytemu są również brane pod uwagę w aktualnych pracach Komisji Europejskiej dotyczących wprowadzenia obowiązkowego znakowania wartością odżywczą na froncie opakowania. W lipcu zostały zaktualizowane warunki stosowania systemu.
-
13.08.2021
Planet-Score - nowy system znakowania żywności uwzględniający pestycydy, bioróżnorodność, wpływ na klimat i dobrostan zwierząt
W ramach unijnego zobowiązania, by do 2050 roku osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto, KE przygotowuje się do przedstawienia zrównoważonych ram znakowania żywności. Planet-Score jest pomysłem francuskiego Instytutu Żywności Ekologicznej i Rolnictwa, który obejmuje główne skutki środowiskowe produkcji rolno-spożywczej.
-
16.07.2021
Znakowanie jaj
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę znakowania jaj, którą objęto 97 sklepów.
-
14.05.2021
Znakowanie – opinia EFSA (cz. 2)
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował kolejną opinię naukową dotyczącą znakowania.
-
18.03.2021
Znakowanie słonych przekąsek - kontrola IJHARS
IJHARS przeprowadziła kontrolę znakowania słonych przekąsek (typu chipsy, chrupki, paluszki, krakersy, orzeszki). Objęto nią łącznie 80 podmiotów, w tym 58 sklepów i 22 producentów.
-
08.03.2021
Nowe oznakowanie „DobrostanPlus"
Projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zakłada wprowadzenie dobrowolnego oznakowania „DobrostanPlus” dla produktów odzwierzęcych. Celem planowanych zmian uznać należy umożliwienie podmiotom przekazania informacji o warunkach podwyższonego dobrostanu utrzymywania zwierząt, a więc niejako wyróżnienie produktów na rynku.
-
09.02.2021
Znakowanie żywności: Ślad węglowy na etykietach?
27 stycznia Komitet Parlamentu Europejskiego ENVI (Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności) przyjął sprawozdanie w sprawie nowego planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. opartej o zapobieganie marnotrawstwu oraz ograniczenie zużycia energii i zasobów. Zakłada się, że produkty – a wśród nich żywność - powinny być projektowane w sposób ograniczający ilość odpadów, szkodliwych substancji i zanieczyszczeń oraz chroniący zdrowie ludzkie.
-
29.01.2021
System Eco-score odpowiedzią na Nutri-score dla środowiska
System Nutri-score służy do oceny wartości odżywczej produktów, z kolei opracowany we Francji Eco-score mierzy wpływ żywności na środowisko.
-
21.01.2021
Znakowanie soków i nektarów, syropów owocowych oraz cukru
W III kwartale 2020 roku IJHARS przeprowadziła kontrolę znakowania soków i nektarów, syropów owocowych oraz produktów przemysłu cukrowniczego (w tym cukru z buraków cukrowych i cukru trzcinowego). Objęto nią łącznie 116 podmiotów, w tym 55 podmiotów zajmujących się produkcją, konfekcjonowaniem i składowaniem oraz 61 sklepów detalicznych.
-
16.12.2020
Jakie dalsze losy systemu NutriScore w Europie?
15 grudnia podczas rady AgriFish Minister Klockner postara się przeforsować konkluzje Rady promujące system znakowania Nutriscore, etykietę z przodu opakowania wprowadzoną na szczeblu krajowym przez niemiecki rząd w listopadzie.
-
10.12.2020
Strefa Managera: System Nutri – Score w świetle prawa i praktyki
Panujące tendencje przyczyniły się do powstania szeregu dodatkowych uproszczonych systemów przekazywania informacji o wartości żywieniowej, stworzonych po to, by pomóc konsumentowi w wyborze zdrowszych produktów. Są to np. trafic light system, keyhole labelling system czy też Nutri – Score. Ten ostatni może mieć dla producentów coraz większe znaczenie nie tylko pod kątem ewentualnego zwiększenia czytelności etykiety, ale także ze względu na inne aspekty.
-
10.12.2020
System Nutri – Score w świetle prawa i praktyki - Abstrakt artykułu
Panujące tendencje przyczyniły się do powstania szeregu dodatkowych uproszczonych systemów przekazywania informacji o wartości żywieniowej, stworzonych po to, by pomóc konsumentowi w wyborze zdrowszych produktów. Są to np. trafic light system, keyhole labelling system czy też Nutri – Score. Ten ostatni może mieć dla producentów coraz większe znaczenie nie tylko pod kątem ewentualnego zwiększenia czytelności etykiety, ale i ze względu na fakt, że pojawiają się propozycje wprowadzenia wskaźnika Nutri – Score jako wspólnego dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
-
25.11.2020
Znakowanie produktów na rynek Zjednoczonego Królestwa
1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo znajdzie się poza jednolitym rynkiem oraz unią celną UE. Upływający 31 grudnia br. okres przejściowy w relacjach Unia Europejska – Zjednoczone Królestwo to czas nie tylko na ustalenie warunków przyszłej współpracy, ale również czas na przygotowanie przedsiębiorców na nadchodzące zmiany.
-
14.10.2020
Dlaczego system oznaczania wartości odżywczych Nutriscore może być zły dla polskich rolników i konsumentów – wkład w debatę na podstawie opracowania przygotowanego dla włoskiego zrzeszenia Federalimentare
Dlaczego system oznaczania wartości odżywczych Nutriscore może być zły dla polskich rolników i konsumentów – wkład w debatę na podstawie opracowania przygotowanego dla włoskiego zrzeszenia Federalimentare
-
14.10.2020
Przykładowe tradycyjne polskie produkty spożywcze vs Nutri-Score
Poniżej przedstawiamy Państwu popularne polskie produkty oznaczone system oceny wartości odżywczej NutriScore. Jak wskazują poniższe przykłady system etykietowania może kolidować z polskimi wskazówkami żywieniowymi, preferencjami kulturowymi i odwiecznymi polskimi tradycjami.
-
30.09.2020
Znakowanie nieopakowanego mięsa flagą kraju pochodzenia
30 września 2020 r. wchodzą w życie przepisy nakładające obowiązek prezentowana (na etapie sprzedaży detalicznej) flagi kraju pochodzenia w odniesieniu do nieopakowanego mięsa.
-
28.09.2020
„Climate and Nutri-score labels” – niemieckie zalecenia dotyczące etykiet
Zdrowe żywienie i ochrona środowiska naturalnego – to aktualnie główne trendy konsumenckie kształtujące zarówno skład żywności dostępnej na rynku unijnym i światowym, ale także sposób jej prezentacji i reklamy.
-
25.09.2020
Veto wobec obowiązkowego systemu Nutri-Score
Siedem państw członkowskich UE zgłosiło swój sprzeciw wobec wprowadzenia systemu Nutri-Score jako obowiązkowego modelu znakowania w Unii. Za wprowadzeniem tzw. „sygnalizacji świetlnej” opowiadają się organizacje konsumenckie z całej Europy
-
24.09.2020
Izrael wprowadził obowiązkowy system znakowania FoP labeling
System FoP (Front-of-Pack) polega na znakowaniu czerwonym symbolem umieszczonym na przodzie opakowania produktów zawierających wysokie ilości cukru, soli i tłuszczy nasyconych
Nasi partnerzy