EUDR - porozumienie ws. przesunięcia terminu
Kategoria: Prawo Żywnościowe
Komisja wraz z Parlamentem Europejskim wypracowała porozumienie ws. planowanego odroczenia terminu wejścia w życie przepisów w sprawie wylesiania
Informacje główne
Kategoria: Prawo Żywnościowe
Komisja wraz z Parlamentem Europejskim wypracowała porozumienie ws. planowanego odroczenia terminu wejścia w życie przepisów w sprawie wylesiania
Kategoria: Składniki Żywności
To pierwszy tego typu projekt w Polsce dotyczący opracowania przekąsek piekarniczych przez konsumentów. W ramach tak zwanej ko-kreacji, czyli tworzenia nowych produktów spożywczych z udziałem konsumentów, zaprojektowano 13 innowacyjnych produktów, z których wybrany trafi na rynek w przyszłym roku.
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności, Opakowania, Prawo Żywnościowe
Propozycja dotyczy ustanowienia szczegółowych wymogów w odniesieniu do stosowania bisfenolu A i innych niebezpiecznych bisfenoli w produkcji grup materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz zakazu ich stosowania
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
Kategoria: Prawo Żywnościowe
Ustawa wdraża unijne przepisy dot. m.in. jakości handlowej produktów sektora owoców i warzyw, bananów i niektórych suszonych, a także ma zwiększyć efektywność urzędowych kontroli
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
Policjanci z Bydgoszczy ujawnili nielegalną produkcję mięsa do kebaba. Stwierdzono brak pozwolenia na produkcję, brak oznaczeń weterynaryjnych i odpowiednich badań.
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność białka soi. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności tego składnika alergennego.
Kategoria: Procesy i Technologie
Urządzenia powiązane cyfrową siecią, zastosowanie robotyki w magazynach, planowanie predykcyjne i inne: przedstawiamy 6 technologii, które już dziś przyniosą wymierne korzyści firmom spożywczym.
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
W 2023 roku Niemcy odnotowały spadek liczby ognisk zakażeń przenoszonych przez żywność, jednak liczba zachorowań i ofiar wzrosła. Norowirus, Salmonella i Bacillus cereus były najczęstszymi przyczynami wybuchów, które dotknęły tysiące osób i ujawniły problemy związane z higieną i przechowywaniem żywności.
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
W wyniku kontroli urzędowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w Herbatce fix rumiankowo-koperkowej.
Kategoria: Prawo Żywnościowe, Składniki Żywności
W dniu 20 września 2024 r. Unia Europejska (UE) wydała rozporządzenie (UE) 2024/2462 w celu uregulowania zapisów dotyczących kwasu undekafluoroheksanowego (PFHxA), jego soli i substancji pochodnych PFHxA w wielu różnych produktach i materiałach do kontaktu z żywnością, w tym np. tekturach i papierze.
Kategoria: Prawo Żywnościowe
Zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt m.in. pasz genetycznie zmodyfikowanych będzie obowiązywał od 1 stycznia 2030 r.
Kategoria: Prawo Żywnościowe
Wytyczne wyjaśniają wiele praktycznych problemów związanych m.in. ze sprzedażą internetową, postępowaniem w sytuacji stwierdzenia niezgodności oraz wprowadzania przesyłek do UE
Kategoria: Opakowania, Prawo Żywnościowe
PE przyjął skorygowany tekst rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o wycofaniu z rynku w Polsce jednej partii odżywki białkowej ze względu na możliwe zanieczyszczenie produktu fragmentami metalu.
Kategoria: Prawo Żywnościowe, Strefa Managera
Kluczowe zasady systemu Halal odnoszą się do spożywania mięsa, rytualnego uboju, picia alkoholu oraz innych produktów. Mięso zwierząt, które zostały zabite zgodnie z zasadami halal, musi pochodzić od zwierząt, które są dozwolone do spożycia
Kategoria: Opakowania
W dniu 12 listopada 2024 roku partnerzy europejskiego projektu D4PACK współfinansowanego przez program Interreg Central Europe, zaprezentowali wyniki badań dotyczących wyzwań, z jakimi zmaga się sektor rolno-spożywczy w zakresie opakowań. Badania objęły w szczególności sektory: mięsny, mleczarski oraz owocowo-warzywny i zostały przeprowadzone w czterech krajach pilotażowych.
Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności
Podczas pierwszej edycji Ideathonu #NestleDlaNauki, organizowanego przez Nestlé Polska, wyłoniono zespół, który zaprezentował najbardziej innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie rolnictwa regeneratywnego. Zwycięzcami zostali studenci ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którzy wywalczyli pakiet akceleracyjny Foodtech.ac o wartości 19 000 PLN.
Kategoria: Prawo Żywnościowe, Składniki Żywności
Aromat ten jest stosowany w produktach początkowych dla środków aromatyzujących dymu wędzarniczego takich jak np. Zesti Smoke code 10 (SF-002) oraz Smoke Concentrate 809045 (SF-003)
Kategoria: Prawo Żywnościowe
Wystawiając świeże owoce i warzywa na sprzedaż, należy stosować obowiązujące unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące owoców i warzyw oraz niektórych przetworów owocowych i warzywnych, a także bananów.
Nasi partnerzy